2013. november 4., hétfő
Seréssült zöldségágyon
A mai ebédem alapötletét a kelkáposzta ültetvényem adta. (legközelebb fotó is lesz róla) Az idén óriásira nőttek a kelkáposzták, vétek lenne őket nem felhasználni.
Letörtem pár harsogóan zöld, vastag, pozsgás külső levelet, mondván ebből alkotok valamit, de aztán ahogy befele csattogtam a kertből, eszembe jutott, hogy pár napja szedtük fel a sárgarépát és a paszternákot. Elképzeltem, hogy mennyire feldobná az étel látványát és az ízét ez a két zöldség és máris felkaptam pár darabot. Dobtam hozzá egy krumplit, 3 gerezd fokhagymát és egy közepes fej vöröshagymát, valamint a kert utolsó paradicsomját. Nem is rossz teljesítmény, hogy egy ekkora fagy után még tövéről tudtam paradicsomot szedni.
A húst ( kb 30 dkg nyúlja vége) sóztam, borsoztam , majd mindkét oldalát megpirítottam olaj és vaj keverékén.
A tepsit kivajaztam és beledobtam a levélnyelétől megfosztott, feldarabolt kelkáposzta leveleket. Sóztam, borsoztam, megszórtam köménnyel mert szerintem a kelkáposzta és a kömény nagyon bensőséges viszonyban vannak egymással. A levélzöldség tetejére sorakoztattam a husokat, amelyet vékonyra felszeletelt vörös és fokhagymával szórtam be. Ezek után következett a hasábra vágott krumpli, valamint a gyökérzöldségek, és a felkockázott paradicsom.
Sóztam és a zöldségeket is megfűszereztem. Alufóliával letakarva 50 percet sütöttem 200 fokon, majd a fóliát levéve még 10 percet.
Nagyon finom, egészséges ebéd lett, ahol számonra már nem meglepő módon ismét a zöldségféle bizonyult kevésnek.
2013. október 27., vasárnap
Őszi álom
Az idén nagyon gyorsan romlanak a gyümölcsök, így a "kishibás" almát, körtét kívántam felhasználni.
Tudom, tudom, jó kifogás sosem rossz, ha az ember a torkosságát akarja megmagyarázni.
Hozzávalók: 19 dkg lisz
6 dkg őrölt dió
18 dkg cukor
1 dl tej
1 dl olaj
2 tojás
1/ 2 sütőpor
3-4 alma, körte v. ami van
őrölt fahéj
Az almákat megtisztítottam, citromos vízbe dobtam, majd beírdaltam, lecsepegtettem.
A tejet, olajat, tojássárgáját alaposan kikevertem. Belevegyítettem a sütőporos, diós, fahéjjas lisztet, majd fellazitottam a keményre vert tojásfehérjével. Kivajazott, lisztezett tepsibe öntöttem és az almákkal kiraktam.
Előmelegített sütőben negyven perc alatt 180 fokon aranybarnára sült.
2013. szeptember 22., vasárnap
Kolbásszal töltött csirkemell zöldborsós rizzsel
Ma nem tudom mi volt velem, olyan voltam mint a turbóegér. Délelőtt rétest és kenyeret sütöttem a kukoricaszedés mellett, délután unokáztam kicsit, majd mikor elmentek, összedobtam egy gyors vacsorát, miközben megfodrászoltam és megfürdettem a kutyát. Nem kell a szívhez kapni, nem egyszerre történt - egymás után. Minden csak szervezés kérdése.
Kevés olajon megfuttattam a rizst, sóztam, majd felöntöttem a gyorsforralóból vízzel. Hagytam, hogy lohogjon kicsit, majd beledobtam a maroknyi borsót, takarékra vettem, lefedtem és hagytam, hogy tegye a dolgát.
A fél csirkemellet hosszában kettévágtam. Mindkettőre vágtam egy zsebet. Egy szál grillkolbászból kinyomtam a tölteléket, betöltöttem a csirke szeletekbe. A zsebes húsokat sóztam, borsoztam és beleforgattam lisztbe.
Egy serpenyőben olajat forrósítottam, a hús mindkét oldalát hirtelen átsütöttem, majd lefedtem a serpenyőt és készre sütöttem. Nagyon finom, gyors vacsora lett.
2013. szeptember 18., szerda
Padlizsános penne
Ma sem kívántam húst vacsorára, így alkottam magamnak egy húspótló tésztaételt. Ebédről maradt egy adag cukkinis penne, már csak valami finomsággal kellett kiegészítenem, hogy valami egészen más jellegű ételt kapjak.
Mivel padlizsán is termett, így gyorsan lekaptam egy termetes darabot, egy méregerős paprikával együtt, és már alkothattam is a vacsorát.
A padlizsánt megmostam, vékony szeleteket vágtam belőle, megsóztam. Míg állt a sóban, addig felforrósítottam a serpenyőt, kevés olivaolajat öntöttem bele és belefektettem a padlizsánszeleteket. Megpirítottam 2-3 perc alatt, míg a húsa puha, a héja pedig ropogós nem lett. Míg a padlizsán pirult, felaprítottam a paprikát - az erét kivettem, mert olyan csipős volt, hogy még a kezemet is csípte.
A pennét megmelegítettem, belekevertem a csipős paprikát - legközelebb pirosat használok, látványosabb lesz - majd a felszeletelt padlizsánokkal körberaktam. Bazsalikom levelekkel koronáztam.
Nagyon finom, könnyű vacsora lett belőle
Cukkinis penne
Az ebéd alapötletét Jamie Oliver egyik epizódja adta, meg persze az, hogy az esőnek hála ismét vannak baby cukkinik a kertben. Igaza van Jamie-nek, valóban elkészült az ebédem 15 perc alatt.
A vizet felforraltam a gyorsforralóban és úgy öntöttem a lábasba, sót dobtam bele, majd a tésztát (2x 6 dkg), mivel 2 személyre szándékoztam főzni. Utólag kiderült, hogy kicsit elsokalltam.
Hozzávalók: 12 dkg penne tészta
2 db baby cukkkini, kb 8 cm/db
2 kisebb sonkahagyma
5 szelet bacon, felaprítva,
kiskanálnyi szardellapaszta
tetszőleges zöldfűszer (bazsalikor, kakukkfű, petrezselyem)
olivaolaj
Kevés olajon megfuttatjuk a vékonyra szelt hagymát, hozzáadjuk a bacont és a szardellapasztát. Zsírjára pirítjuk, és hozzáadjuk a vékonyra felkarikázott cukinit, és 2 perc alatt megpároljuk. Rádobjuk a leszűrt tésztát, kicsit összerázzuk és zöldfűszerrel megszórva, extra szűz olivaolajjal díszítve tálaljuk.
Mindennapi kenyerem - a "tuti"
Sokadszorra próbálkozom az igazán nekem való kenyér megalkotásával. Ha jól számoltam a bejegyzéseket, akkor ez a hetedik leírt változat. De azt hiszem ennél maradok. Az ízesítést persze változtatni fogom, de az alap marad. Nem mondhatnám, hogy gyors változat, de nagyon finom.Lágy lett, könnyű és roppanós héjú. Ízre is hasonlít gyerekkorom kemencében sütött kenyeréhez. A nagyobb hasonlóság érdekében szerzek be majd rozslisztet, mert most épp nem volt itthon.
Hozzávalók: egy maréknyi kovász (kényelmes módszer választottam, Vali barátnőmtől hoztam, aki rendszeresen süt kenyeret, méghozzá kemencében.
25 dkg sima liszt, 20 dkg teljes kiőrlésű liszt, 5 dkg kukoricaliszt, 2 kiskanál só, 4 dl víz(langyos), 3 kanál amarant, 3 kanál lenmag, 3 kanál zabpehely 1 kanálnyi goji bogyó.
Az utóbbi négy alkotórész megőröltem kedvenc masinámmal, aminek dicsőítését, és bemutatását már többször megigértem, de ami késik, az nem múlik.
Tegnap délután 5 óra körül kezdődött a kenyér készítés. A hozott kovászhoz öntöttem 2 dl langyos vizet, és fakanállal addig kevergettem, míg sikerült érdekes állagú nyúlos maszattá alakítanom, ami tejszerű folyadékban úszkál. Ehhez kevertem a 20 dkg simalisztet, majd letakartam egy konyharuhával.
Aznap már semmi tennivalóm nem volt a kenyérrel, de bevallom azért este 10 körül meglestem, gondolván, majd valami csoda történik a tálban, de a keverék csak álmosan gunnyasztott az edényben, rám sem bagózott.
Ma reggel hét órakor az volt az első dolgom, hogy megnézzem milyen is lett a kovász. No, elégedett lehettem, mert majd kimászott a dagasztótálból.
Ekkor hozzáadtam a 2 dl vizet és a 20 dkg teljes kiőrlésű lisztet, valamint a kukorica lisztet és a sót.
Ezután jöhettek az "extrák": 3 kanálnyi Amarant, 3 kanálnyi zabpehely, 3 kanálnyi lenmag, 1 kanálnyi goji bogyó.
Kis kézi robotmasinámmal alaposan kidolgoztam, legalább 5 percig. Majd hagytam 5 órát kelni. Hatalmasra nőtt, ami már reményt keltett bennem, hogy szép levegős, könnyű kenyerem lesz .
Alaposan belisztezett deszkán átgyúrtam és megformáztam. Kiolajozott formában még két órát kelesztettem, míg túl nem nőtte a forma peremét. 220 fokra előmelegített sütőben
( aminek az aljában párolgott egy lábas víz ) sütöttem 20 percig, majd visszavettem a hőfokot 170 fokra, és még 40 percig folytattam a sütést.
Ekkor tűpróbával ellenőritem, hogy átsült-e a közepe, majd kiborítottam a formából és a rácsra visszatéve 5 percet sütöttem, hogy ropogós legyen a héja.
Nagyon elégedett voltam az eredménnyel. Fényes kérgű, pikkelyesre repedezett , állagra elvárásaimnak megfelelő "mindennapit" sikerült alkotnom.
2013. augusztus 14., szerda
Tök(cukkini) főzelék
Az idén kissé elsokalltuk a tökfélék ültetését. Amikor vetettük, nem gondoltunk arra, hogy ennyire szeretni fogja a helyét. Egy kisebb forgalmú zöldségest nyugodt szívvel el tudtunk volna látni főzőtökkel, patiszonnal és cukkinivel. Ha van - esszük. Pedig már a mélyhűtőt is dugig raktuk.
Hozzávalók: 1 kg tök (cukkini) reszelve, egy ágacska kapor, só, tejföl, olaj , vöröshagyma, liszt, pirospaprika
A cukkinit megreszeltem. A felaprított vöröshagymát megdinszteltem kevés olajon. Megszórtam pirospaprikával és beledobtam a tököt. Kissé átforgattam, majd felöntöttem annyi vízzel, hogy épp ellepje. Hozzáadtam a kapor ágacskát. ( volt itthon, és árválkodott a hűtőben egy fél szál jó kis parasztkolbász, azt is beleszeltem, így adott volt a feltét is) Mikor a tököt (cukkinit) főttnek nyilvánítottam, a lisztből, tejfölből habarást készítettem és azzal forraltam még egyet.
Kemencében sütött házikenyérrel remek volt.
Töltött paprika
Ha nyár, akkor töltött paprika. Alig vártam, hogy végre saját paprikát tudjak szedni a kertben, mert az az igazi. Ez az az étel, amit nem csak én, de kis családom is szeret. ( Utólag kiderült, hogy a fiam már nem. )
Hozzávalók: fél kg darálthús, 1 tojás,1 csésze rizs, só, bors, majoranna, 2 vöröshagyma, fokhagyma, paprika kicsumázva
Szósz: paradicsomlé- saját, só, hagyma, zellerlevél, liszt, olaj,pirospaprika,cukor
Kevés olajban megfuttatam a lisztet, megszórtam piros paprikával, majd felengettem a paradicsommal. Kevés vizet is adtam hozzá, mert sűrű volt a paradicsom. Sóztam . Izesítésül beledobtam hagymaszárat, zellerlevelet és hagytam főni.
A gombóc hozzávalóit összekevertem. Majd a kicsumázott paprikákba töltöttem. Lazán, hogy alaposan megfőjjön. Készítettem gombócokat is, mert kis családomból nem mindenki szereti a "felöltöztetett" tölteléket. Dobtam bele egy kanál cukrot is, hogy még kellemesebb íze legyen a szósznak, lassú tűzön kb. 2 óra alatt elkészül.
2013. augusztus 13., kedd
Cukkinis- almás-mákos rétes
Már nagyon régen kacérkodom a gondolattal, hogy rétest sütök. Olyannyira, hogy már többször is megvettem a réteslapot - a rétesnyújtás , mint eshetőség meg sem fordult a fejemben - de aztán a szavatosság lejárta előtt a lapok mindig édesanyámnál kötöttek ki, mondván: Mama süss valami finomat!
Múlt hétvégére a fiamék voltak hivatalosak, így gondoltam meglepem őket valami különlegessel, mert kipuhatoltam, hogy a menyem még nem evett tökös-mákos rétest. Meg is vettem a réteslapot, de sajna a látogatás rövidebbre sikerült, mint amilyenre eredetileg terveztük, így a réteskészítés ismételten elmaradt. Már-már úgy nézett ki, hogy ez a csomag réteslap is a Mamánál fog kikötni, mikor meglátogatott a lányom és az unokám. Aminek egymagamnak nem, annak hármunk kedvéért már nekiugrottam. Mivel kisérletező kedvemben voltam, így tök helyett cukkinit ragadtam , felkaptam a fa alól pár hullott almát és gyors hámozás után már meg is reszeltem. Kedvenc aprítómban cukorral keverve megdaráltam a mákot. Összekevertem a reszelt almás cukkinivel.Rácsavartam egy citromlevét -ott árválkodott szegény már hetek óta a hűtőben. Megszórtam egy kevés fahéjjal, 2 kanál búzadarával, hogy szívja fel a levet. Találtam még a hűtőben egy kis kandírozott narancshéjat, azt is beledobtamm, majd összekevertem és állni hagytam - érjenek össze az ízek.
Hozzávalók:
réteslap, ebben 12 lap volt
réteslap, ebben 12 lap volt
kb 1 kg cukkini reszelve
8 kanál cukor
6 kanál mák
2 kanál búzadara
kb 30 dkg alma reszelve
olaj
1 teáskanál fahéj- őrölt
citromlé, és a reszelt héja
A réteslapokat alaposan megkentem olajjal, hármat egymásra terítettem és megraktam a töltelék negyedével. Feltekertem, 45 perc alatt légkeveréses sütőben 180 fokon megsütöttem. Még azon melegében megszórtam porcukorral. Regina volt a minőségellenőr, olyannyira izlett neki, hogy alig tudta kivárni, hogy tálaljak.
2013. augusztus 5., hétfő
Sonkás tészta Mama módra
A mai ebéd a gyorsan, de finomat jegyében készült.
Ma délelőtt bevásárló túrán vettem részt, s mire hazaértem, már kopogott a szemem az éhségtől. Mikor kinyítottam a hűtőt, még nem tudtam mi lesz az ebéd, de aztán megláttam a múltkori Jókai bablevesből megmaradt főtt, füstölt combdarabot, már meg is világosodtam. Előadom kedvenc tésztaételemet, a Mama féle sonkástésztát. Anno, azt ötvenes-hatvanas években amikor csak szökőévenként volt hús, a füstölt sonka zsírosabb, megmaradt részéből készítették. A későbbiekben, már direkt szoktunk venni főtt, fűstölt akármit- főképp tarját, mert az volt kapható - erre a célra, de az igazi ízt a házi pácolás, füstölés adja meg.
No, miután gyorsan akartam ebédet, a gyorsforralóba odatettem a vizet, míg elpakoltam a romlandó holmit. Majd a lobogó, forró vízbe vetettem a hűtőből előkapott, kissé már szikkadt sonkadarabot egyrészt, hogy átmelegedjen, másrészt, hogy kissé szaftosabb legyen. Beleöntöttem a vízbe a tésztát. Míg a tészta főtt, bő olajba ütöttem 2 tojást és összekeverve lágy tojásrántottát készítettem. Erre szedtem ki a tésztát, amit csak nagyon elnagyolva csepegtettem le. kicsit sóztam, borsoztam, majd alaposan összekevertem. A sonkát nagyon éles késsel miszlikre szeltem - mintha zöldfűszert aprítanánk - és a tésztához adtam.
Kissé átpirítottam, jó nagy kanál tejföllel tálaltam. Nem néztem az órát, de 15 percnél biztosan nem kellett több idő az elkészítéshez, és egy nagyon kiadós fogás került az asztalra.
2013. augusztus 2., péntek
Francia tojásleves
Szűkebb családom kedvenc nyári levese. Részemről nagyon szeretem nyáron a kissé savanykásabb, pikáns ételeket. Nyáron akkor érzem jól magam, ha vagy leves, vagy pedig valamilyen főzelék szerepel a menüben. Ma azért ez a leves került terítékre, mert valamelyik nap mondta a lányom, hogy elkészítette, de valahogy nem volt az igazi. Mondtam neki, hogy miért is nem a blogon nézte meg a receptet, - erre jött a válasz: Ha fenn lett volna!:)
Így megfőztem - fotóztam (ami nem lett tökéletes), és most megírom.
Mint már nem először mondom, az ízek tekintetében fórom van, hisz azonnal a fazékba kerül minden, ahogy behozom a kertből, és ezt egyik vásárolt termék íze sem tudja felülmúlni, még akkor sem, ha nátrium-glutamáttal javítanak az ételen.
Hozzávalók: 2 db sárgarépa, 1 db fehérrépa, 10 db zöldbab, 1 apró mogyoróhagyma, fél marék zöldborsó, öklömnyi karalábé, 3 db galambtojásnyi krumpli, zellerzöld, hagymaszár, kakukkfű, lestyán, csombor, só, bors, 2 db főtt tojás, kanálnyi mustár, 2 kanál tejföl, olaj, kanálnyi liszt, pirospaprika, fél marék rizs. Persze a zöldfűszekből nem kell ennyi - de nekem van, így használom.
Kevés olajon megdinszteljük a felaprított zöldségeket, majd megszórjuk a liszttel. Azzal is átkeverjük kicsit, megszórjuk a piros paprikával és felengedjük vízzel. Beledobjuk a zöldfűszereket - én teatojásban, hogy ki tudjam venni, mert így szereti a család - a maréknyi rizst. Sózzuk, borsozzuk és lassú tűzön hagyjuk főni. Mikor már késznek minősítetük, hozzáadjuk a felaprított keménytojásokat. -
az eredeti recept szerint reszelni kéne, de én szeretem, ha harapni lehet.
A mustárt, tejfölt elkeverem egy merőkanálnyi levessel és behabarom vele az ételt. Még egyett forralom és tálalható. Mi nemcsak forrón, hidegen is szeretjük.
2013. július 28., vasárnap
Tejfölben sült currys csirke
Tehát bepácoltam egy csomó húst - és maradt még három darab, amit tegnap nem készítettem el.
Ma tehát fel kellett használnom, mert ellenkező esetben már dobhatnám is ki - ill. adhatnám a kutyának - de erre nem visz rá az én takarékos lelkem. Tehát meleg ide, meleg oda, ismét főztem.
Hozzávalók:
3 db előrepácolt csirke felsőcomb
3 db előrepácolt csirke felsőcomb
1 fej hagyma
újjnyi reszelt gyömbér
teáskanálnyi currypor
1,5 dl joghurt
1,5 dl tejföl
ha szükséges - só
1,5 dl joghurt
1,5 dl tejföl
ha szükséges - só
A husokra kevés olajon kérget sütöttem, majd hozzáadtam a reszelt gyömbért, valamint a nagyon apróra vágott vöröshagymát. Kicsit pirítottam, és megszórtam egy csapottkanálnyi liszttel. Majd ráöntöttem 1 kispohárnyi joghurtot, és ugyanannyi tejfölt, simára kevertem.
Megszórtam a curryvel, sóztam és hagytam békésen rotyogni kis lángon. Kukoricás, borsós rízs készült köretnek az idei első csemegekukoricából.
Ebéd a fűszerek nevében - (sült csirke, tepsis krumpli, uborkasaláta)
Nyár van. A grillezés, a friss fűszerek ideje. No, ennek jegyében készült az én ebédem is. Hiába mondták az időjósok, hogy embertelen meleg jön, én arra gondoltam, hogy az árnyékot adó fák alatt elfogadható lesz az idő, és grillezhetünk egyet. Ezért bepácoltam pár csirke felsőcombot.
Pác: olaj, egy fej vöröshagyma nagyon apróra összevágva, fokhagyma, őrölt fűszerek: bors, koriander, kömény, kevés pirospaprika, oregano, kakukkfű és biztos, ami ziher még egy kis grillfűszer is, nehogy kimaradjon valami, só.
Ebben a pácban lubickoltak a combikák a hűtőben pár napot.
Aztán jött a negyven fok, és úgy gondoltam álljon ki grillezni a harapós nyúl. Gyorsan kiolajozott tepsibe raktam,fóliába burkoltam és sütőbe vele. Félidőben megkentem a pác maradékával, lekaptam róla a fóliát és ropogós pirosra sütöttem.
Tepsis krumpli: Könnyen vagyok, hisz a zöldségeket nem három órán, hanem három percen belül dolgozom fel. A krumplit körömkefével tisztítottam, majd hasábokra vágtam. tepsibe szórtam. Kevés olajjal meglocsoltam, meghintettem sóval, borssal, őrölt köménnyel, kevés oreganoval, kakukkfűvel.
Összeforgattam, fólia alatt, majd anélkül ropogósra sütöttem.
Miután két tepsim volt, de csak egy sütőm, így egymásra raktam a tepsiket és cserélgettem őket.
Uborkasaláta, ahogy én szeretem: az unorka is saját termés, tehát mikor a tisztításhoz fogtam hámozáskor még gyöngyözött annyira friss volt.
A meghámozott uborkát felszeleteltem, sóztam és hozzáadtam két gerezd fokhagymát. Hagytam állni.
Ecetből, sóból, cukorból és vízből kellemes öntetet készítettem, ebbe raktam át a kicsavart uborkát, majd a tálat betettem a hűtőbe. Fogyasztás előtt leszűrtem a levet és egy doboz tejfölt kevertem bele. Piros paprikával megszórtam.
2013. július 27., szombat
Jókai bableves - ahogy én főzöm
Ma a nagy meleg ellenére is ezt a nem igazán nyárias levest készítettem. Már hónapok óta vár a hűtőben egy darab valódi, házillag pácolt és füstölt combdarab, valamint a mélyhűtőben is árválkodott még néhány adag tavalyi fejtett bab, azt is fel kellett használni, hisz lassan szedhető az ezévi termés, és kell a hely. Miután a múltkori brassóim sikert aratott - menyem szerint "istenkirály" lett, most ezt a levest is fenomenálisra akartam készíteni.
HOZZÁVALÓK:
20 dkg füstölt hús- ha nincs akkor egy füstölthús kocka- úgyis csak az íze miatt kell
1 pár debreceni lehúztam a bőrét, félbevágtam és felszeleteltem
3 db sárgarépa karikára vágva
2 db fehérrépa
2 gerezd fokhagyma
1 db vöröshagyma
kb fél kg fejtet bab
olaj
só
2 db babérlevél
zöldfűszerek
Kis családom nem szereti ha zöldek úszkálnak a levesben, így kicsit trükköztem.
A füstölthúst hideg vízben feltettem főni zellerzölddel, lestyán levéllel, hagymaszárral.
Mikor a hús puhára főtt, jöhetett a következő lépés.
Kevés olajon megfuttattam a debreceni karikákat, majd beledobtam a sárga és fehérrépát, és megvártam, míg kissé karamellizálódik. Felengedtem kevés vízzel, hisz elvégre még a füstölt hús levét is bele akartam önteni, majd amikor felforrt, beledobtam a mélyhűtőből kivett fejtett babot, valamint 2 babérlevelet.
Beleszűrtem a sonkalevet és hagytam főni. Mikor már majdnem kész volt, beledobtam egy maréknyi csipedettet. Fokhagymás,vöröshagymást rántást készítettem, amit a szokottnál kicsit barnábbra pirítottam - mert nagyanyám szerint a babhoz így illik. Pár percig forraltam,és tálaltam.Sikere volt. Só most nem került bele, mert elég sós volt a füstölthús, de alapból kéne az ételbe.
Gyors Gesztenyetorta
Elhatároztam, hogy mivel már három unokás nagymama vagyok- és remélem, még lesz egypár - megtanulok sütni. Elvégre milyen nagymama az olyan nagymama, akinek nincs mindig valami süti a szekrényében, ha jön valamelyik unoka. No, szaladtam is az elhatározással - este 7-kor -kedvenc Vali barátnőmhöz, aki profi cukrász, hogy én most tortát akarok, de azonnal. Rögtön le is lomboztak, hogy ez azért nem megy olyan gyorsan, hisz vannak technikai korlátai a dolognak, de kaptam egy receptet, amit "nem lehet elrontani". Mit mondjak ? Lehet. Ha nem is rontottam el, de ennek ellenére másnap megállapította a barátnőm, hogy az övének " nem egészen ilyen állagú szokott lenni a tésztája". Hiába no, fogalmazni tudni kell.
Elronthatatlan alaptészta:
12 kanál lisz (25 dkg)
9 kanál cukor (18 dkg
2 egész tojás
1/2 sütőpor
1 dl tej
1 dl olaj
A tejet, olajat tojásokat a cukorral jól kikeverjük, majd beleöntjük a sütőporral elkevert lisztet.Sütőpapírral kibélelt, előmelegített sütőben kb.20 percet sütjük. Tűpróba.
Miután elmeséltem, hogy én milyen sorrendben kevertem össze a hozzávalókat, rögtön ki is derült, hogy az eltérő állag oka az volt, hogy én a lisztbe kevertem a cukrot . De legalább most ezt is megtanultam.
Alapkrém: megfőzzük a pudingot a zacskón lévő utasítás szerint + 1 kanál liszt.Mikor besűrűsödik adunk hozzá pár deka vajat, vagy margarint.Elkeverjük és lefedjük.
Mindent kihűtünk.
Én idáig tegnap este jutottam el.
Mai teendők.
A pudingot alaposan elkeverjük szobahőmérséklető vajjal, majd gesztenyemasszával.Adunk hozzá rumaromát. és megkenjuk a kettévágott tortát. A maradék krémmel a tetejét díszítjük.
Egy kevés kakaóval dobtuk még fel.
Az alaptészta remekül felhasználható "dobálós" sütihez, nem süllyed le benne a gyümölcs.
Az alapkrém bármilyen ízesítéssel variálható.
2013. július 11., csütörtök
Brassói aprópecsenye
A nyaraló ifjúságot és finoman szólva is ragadozó fiamat vártam vissza egy kis brassóival. Érzésem szerint nagyon jól sikerült. Megették, tehát biztos nekik is bejött:P
Brassói aprópecsenye
Brassói aprópecsenye
Hozzávalók:
2 ökölnyi vöröshagyma pépesre darálva
3 nagy gerezd fokhagyma pépesre darálva
1,3 kg hús (sertés comb) kockára vágva
1 púpos ek sertés zsír
4 szelet bacon kockára vágva
1 tk majoranna
1 kk őrölt bors
só
A zsírban megfuttatjuk az apróra vágott vacon szalonnát, addig pirítjuk, amíg ropogós nem lett. Ezután rádobjuk az apróra vágott húst és nagy lángon pirítjuk, 10-12 percig folyamatosan forgatva. Beletesszük a darált hagymákat, sózzuk, fűszerezzük és fedő alatt főzve, meg-megkeverve puhára főzzük. Ha a hús nem engedne elég vizet, akkor kevés vízzel higíthatjuk. Frissen sült kockára vágott krumplival összekeverve tálaljuk.
2013. július 4., csütörtök
Palócleves
A nálam nyaraló menyem és unokáim ebédjeként készült. Kooprodukcióban adtuk elő a mai ebédet, mert a pogácsát menyem sütötte.
Palócleves
A babot feltesszük sóval és a teatojásba rejtett fűszernővényekkel (1 ág kapor,Lestyán, zellerlevél, zöldséglevél) főzni. Másik lábosban hosszú lére eresztett pörköltet készítünk, úgy hogy a hagymát pépesre darálva adjuk hozzá. Amikor a zöldbab és a pörkölt is puha volt, akkor összeöntjük a kettőt. Tejföllel elkevert liszttel behabarjuk,apróra vágott zöldségzöldjével (kevés csípős paprikakrémmel) megszórva tálaljuk.
2013. március 18., hétfő
Angolos rakottkrumpli
Szeretem a Paprika Tv. műsorát, mert ott még az örökös ismétlés is le tud kötni, ellentétben a másik csatornák unalomig ismételt filmjeivel. Még szerencse, hogy csak 52 csatornát tudok fogni, mert ha mindegyiken minimum kétszer leadják ugyanazt a filmet - és a műsorszerkesztők biztosan összebeszélnek, mert pár napos eltéréssel pörögnek a filmek a különböző csatornákon - biztosan az unalom visz a sírba. Így találtam meg a Házikosztok csatája című sorozatot, ahol angol családok mutatják be generációkon át öröklődő receptjeiket.
Az eredeti receptet természetesen ismételten átdolgoztam, mert abban csak sajtok szerepeltek a krumpli mellett.
A krumplit uborkareszelőn lereszeltem és a kivajazott jénait kirakosgattam a krumpliszeletekkel.Az edény oldalát is. Majd a hűtőben talált bacont feldaraboltam, és a krumplira pötyögtettem. Ismét krumplikarika következett, majd egy kis só, bors. Volt maradék túró is a hűtőben, kb. 15 dkg.
Miután kisunokám is ebédre volt hivatalos, így jónak láttam, ha a nyúlós sajt helyett inkább zsíros túrót raktam a krumplira. Ismét krumplikarika jött, majd a tálat feltöltöttem 3,5 %-os tej, só, bors és tejföl keverékével. 180 fokon 40 perc alatt készresütöttem. Nagyon finom lett, olyannyira, hogy Regina másodszor is kért belőle.
2013. március 16., szombat
Bucinudli - takarékosan
Tegnap kissé elsokalltam a főtt krumpli mennyiségét - magyarul: nagyobb volt a szemem, mint a szám - így megmaradt egy jókora főtt krumpli. Ételt kidobni nálunk nem szokás, így rögtön az jutott eszembe, hogy valamit alkotnom kéne. Már csak azért is, mert a tegnapi maradékhoz nem fűlt a fogam, elvégre nem vagyok arra rendszeresítve, hogy két nap egymás után húst egyek - nem igazán szereti a gyomrom. Rögtön a bucinudli , vagy angyalbögyölő, vagy póriasabban pöcsmácsik jutott az eszembe. Igen ám, de elmúlt hatvan évem alatt egyetlen egyszer sem alkottam ilyet. A mai világban ez ugye már nem okoz gondot, elvégre a Google a barátunk, és már kerestem is a recipéket. Mindegyik langyos- tehát frissen főzött krumpliról, valamint tojásról beszélt, én pedig a maradékot akartam feldolgozni. Abba is belegondoltam, hogy vajon mi történik, ha a kis 17 dkg-os krumplicskámhoz hozzáadom az egész tojást. Meddig kell bucinudlit ennem, pedig az is csak frissen finom. No, mint már nem először, mikor megoldhatatlan problémával találkozom a konyhában - felhívtam Édesanyámat. Ő pikk-pakkra megoldotta a dolgot.
Reszeld meg édes lányom a krumplit, mert a hideg krumpli nem megy át szépen a krumplinyomón.Sózd. Adjál hozzá egy kanálnyi vizet, egy csipet zsírt és annyi lisztet hogy gyúrható legyen. Majd vágjál belőle csíkokat, kezeddel sodord meg és dobd lobogó forró vízbe.
Így is cselekedtem. A krumpli kb 3 púpos kanálnyi lisztet vett fel. Kevés zsíron megpirítottam egy kanálnyi zsemlemorzsát, abba szedtem bele a kész nudlit,- és mivel én úgy szeretem - kicsit le is pirítottam. 3 kanál tejfölt sóztam, belenyomtam egy gerezd fokhagymát, ezzel koronáztam ebédemet, amit még egy kis frissen reszelt Pecorino sajttal tettem ízletesebbé. Az ebédem kb. 15 perc alatt készült el, és szinte teljesen ingyen volt, hisz a maradékokat használtam fel.
2013. március 15., péntek
Baconbe csavart csirkemáj, hagymás krumplival
Ha már március idusán nem tudja az ember a szabadban tölteni a napot, akkor legalább valami kulináris élvezetben legyen része - ezzel a gondolattal álltam neki a mai ebédfőzésnek. Az ablakon kitekintve csak a süvítő szél által összehordott hóbuckák vonulatait láttam, így aztán szívesebben gyönyörködtem a főzés alkotta gőzgomolyagokban.
Miután igyekszem viszonylag egészségesen étkezni, így az olajban sütés helyett a krumpli kissé diétásabb változata mellett döntöttem. Influenzás, náthás időszak révén a hagyma csak jót tehet felkiáltással gyorsan felkarikáztam 2 fej hagymát is. Ennyi egészséges alkotórész mellett igazán jöhet egy kis bűnözés - és már elő is kaptam a bacont és nekiláttam az alkotásnak.
Egymagam lévén, néha elgondolkodom , hogy van e értelme ilyen kis mennyiséget főzni - de utálom, ha napokig ugyanaz az étel les vissza rám a tányérról.
Feltettem 1 szem öklömnyi burgonyát főni héjába. A hagymát nagyon kevés olajon megdinszteltem.
5 db csirkemájat baconbe tekertem, majd bő olajban kisütöttem úgy, hogy közben lefedtem az edényt, hogy a máj átsüljön. Míg a máj sült, a meghámozott krumplit a hagymára karikáztam, sóztam és kissé megpirítottam. A lecsöpögtetett, pirosra sült májat a hagymás krumplikarikákon tálaltam.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)