2014. április 21., hétfő

Krumpligombóc leves gazdagon Ica módra

Valami igazán finomat, különlegeset akartam készíteni Húsvétra. Menyem azt mondta, valami húsos, tartalmas levest főzzek, mert másodikként a sonkát akarja megkóstolni a Húsvéti kaláccsal. Nem akartam a megszokott levesek közül választani, mert úgy éreztem, hogy a nehéz sonka mellé valami pikánsabb, rafináltabb levest kéne tálalni. Olvastam, gondolkodtam, kombináltam és megalkottam az alábbit:
Hozzávalók: 30 dkg apróra kockázott vállpecsenye, 3 sárgarépa, 2 paszternák, 3 fehérrépa, kevés zeller,  közepes vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 kanál bio vegeta ( könnyen vagyok, saját van)
zellerzöld, petrezselyemzöld, lestyánlevél, 1 közepes hideg főtt krumpli lereszelve, 2 kanál liszt, 1 tojás, só, bors, kömény, 1 tojás, liszt, piros paprika, tejföl, citromhéj, citromlé
A krumplit, tojást, lisztet apróra vágott petrezselyemzöldet összekeverjük, tetszés szerint fűszerezzük és félretesszük pihenni.
A vöröshagymát kevés olajon megfuttatjuk, beledobjuk az apróra vágott húst és fehéredésig pirítjuk.
Ekkor dobjuk rá a borskeveréket, köményt és a vegetát és az apróra vágott fokhagymát. Állandó kevergetés közben hagyjuk, hogy az ízek , illatok kijöjjenek. Ekkor belerakjuk a felkockázott zöldségeket és azt is dinszetlni kezdjük. Amikor a zöldség kicsit megpuhult, stauboljuk a levest , és dobunk rá piros édesnemes paprikát és felöntjük vízzel. Sózzuk, hozzáadjuk a zeller és lestyánzöldet is. (aki nem szereti, hogy esetleg úszkál a levesben az tegye teatojásba)
Nagyon lassú tűzön főzzük legalább egy órát. Ha ízlésünk úgy kívánja fűszerezzük még.
Közben egy kis pohár tejfölt elkeverünk egy kanálnyi meleg levessel, egy kanál liszttel, reszelt citromhéjjal, 1 evőkanálnyi citromlével és ezzel behabarjuk a levest. Nagyon apró gombóckákat szaggatunk az előkevert krumplimasszából, ha a gombócok megfőttek, tálalhatunk.

2014. április 18., péntek

Húsvéti kalács


Húsvéti sonkához a húsvéti kalács dukál. Így ma délután megalkottam a család Húsvéti kalácsát, hogy kellő mértékben friss legyen az ünnepi reggelihez.(előrehozott húsvét lesz a fiamékkal szombaton) Igaz, az idén már nem lesz "szentelt" kosár, mert Édesanyám már nem tudja elvinni az összekészített, (sonka, tojás, torma, kalács) kosarat a templomba - én meg nem tartom a hagyományt, de attól még a sonka kaláccsal az igazi.
Hozzávalók: 2 dl tej, kevés cukor, 1/3 friss élesztő - ezeket felfuttattam.
1 tojássárgája, 56 dkg liszt, 1 kávéskanál só, 2 kanál olaj
Az élesztős tejet beleöntöttem kedvenc - és ma egész délután használtaban lévő - dagasztó masinámba, utána hajítottam a többi hozzávalót és alaposan kidolgoztattam vele. Legalább 10 percig hagytam, hogy gyömöszölje a tésztát, míg az sima és fényes nem lett. Mivel a sütő langyos volt - előtte készült el a tortaalap - így oda raktam be kelni a tésztát. Nem duplájára, hanem majd háromszorosára nőtt. A gyúrótáblán átdolgoztam, majd hármasfonatot készítetettem. Tojással megkentem, és ismét kelesztettem.
Előmelegített sütőben 35 perc alatt készült el.

2014. április 17., csütörtök

Húsvéti nyuszi

Még hónapokkal ezelőtt láttunk meg egy képet a Pinteresten a lányommal, és azonnal elhatároztuk, hogy meglepjük vele a családot. 
Hozzávalók: 30 dkg lisz, 8 dkg cukor, 1 tojássárgája, 1/3 friss élesztő 1,5 dl tej, citromhéj, 2 kanálnyi olaj, mazsola a diszítéshez, tojás a megkenéshez.
Az élesztőt a cukros langyos tejben felfuttattam, a robotgépben a hozzávalókkal megdagasztottam és duplájára kelesztettem. Két centiméter vastagságúra nyújtottam. Itt már bekapcsolódott a munkába a lányom is, megformáltuk a tésztából a nyuszikat, tojással megkentük, és ismét kelesztettük.
 Előmelegített sütőben 180 fokon, légkeveréssel sütöttük . Sikert aratott.

2014. április 14., hétfő

Sokzöldséges kínai csirkefalatok

Vendégeim voltak, vendéget vártam, így valami különlegeset akartam készíteni. Édesanyámnak eddig csak meséltem a kínai ételek ízvilágáról, gondoltam, most megkóstoltatom vele.
Alapanyagok:fél csirkemell, egy kisebb vöröshagyma, egy póréhagyma, 3 szál szárzeller, fél cukkini, fél padlizsán, fél marék fafülgomba(forróvízben áztatva), bambuszrügy
A csirkemellet falatnyi darabokra vágtam, majd keményítőbe forgatva kis időre félretettem. A megmosott zöldségeket feldaraboltam.
A wokban megforrósítottam az olajat, és két részletben átpirítottam rajta a csirkedarabokat. Mikor szépen kifehéredtek, kiszedtem egy tálra.
Az olajba dobtam a vöröshagymát, majd a pórét és rázogattam kicsit. Majd követte a hagymákat a zellerszár, a padlizsán és a cukkini is. Pár percig táncoltattam őket a wokban, majd beledobtam a kinyomkodott gombát és a bambuszrügyet, valamint az elősütött húsokat.
Megszórtam borskeverékkel, köménnyel, sóval. Kevés vízben elkevert keményítőt adtam hozzá.
Alaposan megöntöztem szójaszósszal, ízesítettem kevés nátrium glutamáttal, csípős paprikával, valamint egy kevés kínai ecettel. A végén megkoronáztam szezámolajjal.

Sima főtt rizzsel tálaltam. Nagy sikert aratott az ebéd, olyannyira, hogy Édesanyámnak még csomagoltam is, a saját részre másnapra elcsomagolt adagot pedig elfogyasztottam uzsonnára.



2014. április 6., vasárnap

Ica szelet


Ma ismételten nem tudtam ellenállni sütési vágyamnak. Tegnap este - valószínű azért, hogy könnyű álmom legyen - sütirecepteket olvastam, és szokás szerint a sok receptből csináltam egy N-ediket.
Mivel nagyon szerény vagyok, így magamról neveztem el.
Hozzávalók: 2 tojás + 1 fehérje ( nem muszáj, de ott árválkodott a hűtőben és ártani nem árt neki)
10 kanál liszt, 2 kanál kakaópor, 1 dl olaj, 1 dl tej, 8 kanál cukor, 1 kanál méz, fél sütőpor
A tojássárgáját a tejjel, olajjal, cukorral, mézzel habosra kevertettem kedvenc masinámmal. Közben összekevertem a lisztet a kakaóporral és a sütőporral. Azt is a masinába adagoltam. Míg a robotgép dolgozott, addig felvertem a tojásfehérjét, és a tésztába forgattam.
Sütőpapírral kibélelt tepsibe öntöttem, megfogadva Vali barátnőm tanácsát, mely szerint húzzam kicsit felfele a tésztát a tepsi oldalánál - magasabb lesz a süti.  Szokás szerint igaza lett, nem véletlenül  tanult Győr legjobb cukrászánál.
20 perc alatt csodálatosan megsült. Rácsra téve hűtöttem, mert szokás szerint siettem.
Krém: 1 l tej, 2 vanilia puding, 2 kanál cukor, pár csepp rumaroma,1 pupos kanál liszt.
A hozzávalókból pudingot főztem, majd belekevertem 3 dkg margarint. Folyamatosan kevergetve hűtöttem, majd mikor langyos lett, visszaöntöttem a robotgépbe, adagoltam hozzá még kb. 5 dkg margarint és 4-es fokozaton kihabosítottam.
Közben 1,5 dl vízben kikevertem 1 kiskanál instant kávét, ízesítettem egy kis rumaromával és belemártogattam 10 db babapiskótát.
A piskótalapot félbevágtam, megkentem a fele pudinggal. Sorban kiraktam a babapiskótával, amelyektől nem sajnáltam a kávét, majd rásimítottam a krém másik felét. Felhelyeztem a piskóta tetőt, melyet alaposan megszórtam házi vaníliáscukorral. Minimum két órát pihennie kell hűvös helyen, hogy szépen szeletelhető legyen, de ezt megint nem győztem kivárni, úgy hogy a fotó már az uzsonnára levágott adagnál készült.


2014. április 4., péntek

Zöld scsi leves

 Ezt a nem teljesen autentikus receptet egy örmény barátnőmtől tanultam. Azért nem teljesen autentikus, mert az eredeti orosz scsi alapja a savanyúkáposzta, és az számomra téli étel. Ez viszont egy könnyű, tavaszi - nyári étel. Nagyon jól alkalmazható a maradék húsleves felhasználására, és akkor is belopja a tavaszt az étrendünkbe, ha még nagyon drága a primőráru, hisz nem kell sok friss zöldség az elkészítéséhez. Az eredeti Örményországban fogyasztott levesben a medvehagyma helyett újhagyma zöldje szerepelt.
Elkészités: a maradék húslevest feltettem forrni. Ez alatt kiszaladtam a kertbe és gyorsan tépkedtem egy maréknyi sóskát és pár levél medvehagymát.Gyors öblítés után vékonyan felszeleteltem.
Egy tojássárgáját kikevertem 2 kanál tejföllel és higítottam a forró levessel, majd a keveréket a fazékba zúdítottam. Beledobtam a zöldeket, pár levélke petrezselyem kiséretében és máris tálaltam a levest. Lehet dúsítani főtt tojással, apróra kockázott főtt hússal. Nagyon kellemes, könyű savanykás leves, nyárra is ajánlom.