2012. április 21., szombat

Aloo Gobi (krumpli és karfiol) másképp


Ma reggel menyem ajánlotta a receptet, miután elmeséltem neki milyen alapanyagok lapulnak a hűtőmben, és abból elsősorban a karfiolt akarom felhasználni. Gyorsan átküldte az oldal címét , mert tisztában van vele, hogy imádom az indiai konyhát .Miután múltkor sem csalódtam az általa kreált karfiolfőzelékben el is döntöttem, hogy megfőzöm a javasolt ételt.

Az már nyilvánvaló annak, aki kicsit is ismer, hogy nem én lennék, ha nem alakítanék kicsit a recepten. Nagyobb kockára vágtam 3 db krumplit, és kisebb rózsákra szedtem 20 dekányi karfiolt, valamint egy kisebb sárgarépát. Annyi vízben, amennyi ellepi feltettem főni egy csipet sóval. Forrástól számított 5 perc után leszűrtem, és hagytam kihűlni. Kedvenc wokomban olajat hevítettem és beledobtam egy kanálka mustármagot, fekete szezámmagot, 1 kanálnyi garam massalát, őrölt köményt, őrölt vegyes borsot és kicsit hevítettem, majd beledobtam egy fej felaprított vöröshagymát. kicsit kevergettem, majd hozzáadtam a kihűlt karfiolt és krumplit. Pár perc kevergetés után felöntöttem 1,5 dl főző vízzel. Sóztam, adtam hozzá egy teáskanálnyi kurkumát és apróra vágott chilit. Eddig majd szó szerint követtem a receptet, de kóstoláskor megállapítottam, hogy "Anyám, én nem ilyen lovat akartam!"
No, kiszaladtam a kertbe, téptem egy jó húsos lestyánszárat és egy citromfű hajtást.Mindkettőt apróra vágtam és a rotyogó karfiolra szórtam. Kis keverés, kis kóstolás..., és még mindig nem volt tökéletes. Ekkor adtam hozzá egy kis pohárnyi zsíros joghurtot. Összeforraltam, és máris tálalhatónak minősítettem. Megkínáltam a hagyományos ízlésű szomszédasszonyomat, ő is finomnak minősítette, olyannyira, hogy beleveszi a cukordiétájába. Legközelebb akkor főzöm meg, ha lányom is itt lesz.



2012. április 14., szombat

Nagyi kötödéje 9. Gergő mellénykéje



Regina ruhájából okulva, más módszerhez fordultam, mikor a Menyem arra kért, hogy kössek Gergőnek egy mellénykét. Ugyanis a nagyobbik kisunoka megunta, a habtapin való egyhangú életet és útnak indult - természetesen még csak kúszva.

Mama segítek, hogy lassabban gyorsabban haladjál
Mivel fiamék nappalija járólapos, így kell egy kis mellényke, hogy meg ne fázzon a kisunokám. Addig is, míg a mellényke elkészül nehogy megfázzon Gergő, menyem vett egy másikat, ami nagyon jól jött az új méretezési ötletemhez. Egy újságpapírra felskiccelte a mellény formáját, amin bejelöltük a nyak és karkivágást, és innét csak a kellő szemszámot kellett eltalálni, a többi összehasonlító méricskélés alapján ment.



A fonal itt is YarnArt, a kötőtű 4-es.
Méretezése szerint 80-as baba méret.
58 szemmel kezdtem, mellyel 5 cm patetot kötöttem -2 sima, 2 fordított. Majd 2 szemet szaporítottam, és kötöttem 19 cm-t. Ekkor kialakítottam a karkivágást 3-2-1 szem fogyasztásával. Majd az elejénél kiszámítottam a középső szemet, és folyamatos fogyasztással alakítottam az elejét. Vállszélesség 8 szem. A hátánál a nyakkivágás alakítását 33 cm-nél kezdtem a középső 13 szem leláncolásával, majd az ívet 2-1 szem fogyasztásával adtam meg.
A kész darabokat összehorgoltam, majd a karkivágáshoz felszedtem a szemeket és 2 cm paszpollal fejeztem be. A V alak kialakítása kissé bonyolultabb volt, a V alaknál kezdtem a szemek felszedését és nem körkötéssel, hanem hagyományos módon kötöttem, és az első szemet rögtön fogyasztottam. Így a paszpol összehorgolásakor nem volt dupla az anyag.



A mellénykét elkészülte után a délutáni séta alkalmából ki is próbáltuk, sőt, hogy gyorsabban elkészüljön, még be is segített az unokám.

Nagyi kötödéje 8. Kötényruha Reginának


Bevallom töredelmesen, nem ruhának indult, hanem egy pulóvernek. Találtam egy leírást, és szó szerint lekötöttem. Már menet közben feltűnt, hogy az én törékeny unokámra óriási lesz, a 3 hónapos babaméretnek leírt alkotás, így módosítottam. Így most lesz tavaszra egy kötött ruha, őszre pedig egy mellényke. A fonal Yarnart, 4-es kötőtű.
80 szemre kezdjük.Első sor fordított, majd jön a minta: szélszem, 8 sima, 2 fordított, 4 szemet balra csavarunk( 2 szemet leveszünk, tű mögé tesszük,lekötjük a következő 2 szemet, majd lekötjük a levett 2 szemet. Ismét 2 fordított következik, majd 8 szem sima, és ismételjük.A 2 sor simára fordított, fordítottra sima. 3-5 sor simára simát , fordítottra fordítottat kötünk, majd jön a jobbra csavarás: 2 szemet leveszünk, a tű elé tesszük, lekötjük a következő 2 szemet, majd a levett szemeket. Ezzel a mintával kötünk 18 centimétert. Ekkor következik a csíkozás, amelyet sima kötéssel kötünk.Színén sima, visszáján fordított. A csíkok kialakítása tetszés szerinti, 2 cm kötés után elkezdjük a karkivágás kialakítását. 3-2-1 fogyasztással. Fogyasztani minden második sorban két szem összekötésével. A nyakkivágás kialakítása a ruha elejénél a csíkozás elkezdésétől 10, a hátánál 12 centi magasan kezdődik. A középső 16 szemet leláncoljuk, majd az íves vonalvezetés kialakításához mindkét oldalon 4-3-2-2-1 szemet fogyasztunk.
Az oldalakat, vállakat összehorgoljuk, majd a nyak és karkivágás eldolgozásához felszedjük a szemeket, és 2 cm széles paszpolt kötünk 3-as tűvel 2sima, 2 fordított váltogatásával. Menet közben - a nyakkivágás már készen volt - jöttem rá, hogy ha a szemek felszedése után 3 szemet elosztva fogyasztok, akkor szebben lehet kialakítani a kivágást, és így valószínű szebben fekszik ki a ruhácska a babán. Jó nagyi holtig tanul, legközelebb már így csinálom. Remélem szeretni fogja Regina a ruháját.

2012. április 12., csütörtök

Túróval töltött briós

Holnap a lányomhoz - no meg az unokámhoz - készülök, így a hűtőben árválkodó túrómaradékból nem körözött, hanem valami tészta kerekedett. Először brióst akartam sütni, hogy biztos legyek abban, hogy a lányom enni fog valamit a reggeli kakaójához. A túró láttán gondoltam csinálok túrós batyut, de aztán kombináltam a két ötletet és lett túrós briós.
A mazsolát beáztattam egy cseresznyebefőtt levébe, melybe dobtam egy kardamon mag harmadát. 2 dl langyos tejben felfuttattam 1,5 dkg élesztőt, öntöttem hozzá fél dl olajat és 12 dkg cukrot. Hozzáadtam 1 tojássárgáját, 1 vaniliáscukrot, a maradék kardamon magot, 5 dkg lágy vajat és 50 dkg lisztet. Kézi robotgépem dagasztójával alaposan átdolgoztam, míg szép sima, lágy tésztát kaptam. Utolsó mozzanatként belekevertem a leszűrt mazsola felét, majd elküldtem a tésztát kelni a meglangyosított sütőbe. (Pocsék, hideg idők jártak felénk, nem szerettem volna, ha nem szépen kel a tésztám)
A túrót, a kissé felvert tojásfehérjét, cukrot, vaniliáscukrot, 1 kanál búzadarát összekeverjük, állni hagyjuk.
Amikor a tészta duplájára kelt 10 db bucit szaggattam belőle, majd a bucikból hurkákat sodortam. Mivel tölteni akartam, így nem fontam a brióst, hanem feltekertem. A keletkezett
kosárformát megtöltöttem a túróval, cukros tejjel megkentem, forró sütőben 20 perc alatt elkészült. Még melegen megszórtam porcukorral.

Palócleves

Ebben a zord időben tartalmas, forró levesre vágytam. Miután már hetek óta azon ügyködöm, hogy a mélyhűtőm tartalmát nullára redukáljam, ismét a tartalom - mármint a hűtőé - határozta meg a formát. Az éléskamra polcán békésen ücsörgött nyár óta egy üveg zöldbab, a fagyasztóban
dermedezett az apróhús - máris adottak az alapanyagok egy kiadós leveshez.
Az apróra vágott hagymát üvegesre pároljuk kevés olajon, rádobjuk a felaprított sertéslapockát. Fehéredésig pároljuk, majd adunk hozzá 2 kanál lecsót.(szintén saját eltevés) Megszórjuk pirospaprikával, sózzuk, borsozzuk és miután babról van szó, és van akinek a gyomra nehezen emészti azt, extra fűszerként adtam hozzá egy kis köményt is. Kevés vízzel felengedtem, és puhára főztem. Mikor a pörköltöt késznek nyilvánítottam, felöntöttem az üveg zöldbabbal. Tárkonnyal tettem pikánsabbá, és egy pohár tejfölből 1 kanál lisztből készült habarással sűrítettem. A levest összeforraltam, chili pehellyel tálaltam.

2012. április 9., hétfő

Boszi nagyik praktikái 14. Csalánfőzelék


Mint minden ünnep, a Húsvét sem tesz jót sem a gyomornak, sem pedig a fogyókúrának. Így aztán mikor az ebédfőzés gondolata felmerült, hiába nyitottam a hűtő ajtaját, nem jutott eszembe semmi sem. Ízlelőbimbóim egyik alapanyagra sem gerjedtek. A tegnapi "szentelt reggeli" után - Édesanyám még ad a hagyományokra, és kis kengyeles kosárkájában elvitte megszenteltetni a templomba a Húsvéti ünnepi reggelit:házi sonka, főtt tojás, torma, húsvéti kalács - valami könnyű, valami zöldre vágytam. Ekkor jutott eszembe Nagyanyám tavaszi méregtelenítő főzeléke. Tudom a csalán ilyetén felhasználására sokaknak feláll a szőr a hátán, - amikor a menyemnek megemlítettem, Ő csak annyit válaszolt: perverz! - de ez is olyan, mint a kéksajt, vagy az osztriga - ki kell próbálni, és nagy eséllyel beleszeret az ember.
A csalánteáról mindenki hallott már, de főzeléknek, vagy levesnek való felhasználása kevésbé elterjedt.

Csalán




Mi van benne?


A gyökér drog tartalmaz szterolokat, lignánokat, poliszacharid fehérje polimert. A csalán levél és herba tartalmaz flavonoidokat, fahéjsavakat, ásványi anyagokat, aszkorbinsavat, hangyasavat, a szőrökben pedig acetil-kolint, hisztamint, szerotonint.

Mire jó?
Gyógyteaként rendkívül sokrétű a felhasználási köre, általános erősítő, vértisztító, vizelethajtó, továbbá hólyaghurut, reuma, köszvény, bőrbetegségek, hajhullás, magas vérnyomás, gyomorhurut ellen is bizonyítottan jótékony hatással bír. Tavasszal sokan alkalmazzák a csalánteát vértisztító kúrák részeként, mivel jól átmossa a veséket, és kimossa a vesehomokot és a veseköveket, de ezek megelőzésére is jó. Ülőfürdőként aranyeres bántalmak kezelésére, borogatóként pedig bőrkiütésekre használják. Mosóvizes változatban kiválóan alkalmas hajhullás és korpásodás megelőzésére, valamint hajzsírosodás ellen. A kovasav-tartalma erősíti a kötőszöveteket, a körmöket, a hajhagymákat. A csalán gyökérzetét (Urticae radix) béta-szitoszterin-tartalma miatt a prosztata jóindulatú daganatának kezelésére alkalmazzák, növeli a vizelet mennyiségét, csökkenti a prosztata térfogatát. Főzetét külsőleg hajhullás és korpásodás ellen használják, vagy reuma elleni fürdővizet készítenek vele.

Érdekességek:
A római katonák a hideg éghajlatú területeken csalánlevéllel ütögették magukat egyrészt azért, hogy ne fázzanak, mivel a csaláncsípések felmelegítik a bőrt, másrészt ízületi fájdalmaik enyhítésére.
A csalánt előbb használták szövésre, mint gyógyításra. Régészeti kutatások során bronzkori sírokban találtak csalánszövetet, ami csaknem olyan erős, mint a vászon. Az első világháborúban kialakult pamuthiányt is sokan ezzel az anyaggal pótolták. A népmeséinkben sokszor szerepel a csalánból szőtt ing készítése, mint a kitartás, önfeláldozás szimbóluma.

Mindezeket persze Boszinagyi nem tudhatta, de ennek ellenére mikor megjelentek a csalán (szerinte csollány) első hajtásai a hó alól, már csipegette is azokat, és készítette teának, majd amikor kissé nagyobbak lettek időnként főzeléknek is. E tavaszi finomságot évente talán kétszer adta elő, mert mikor a csalán elérte a 20-30 centis magasságot, a Mama kimondta, hogy ettől fogva csak az állatok ehetik. Szedtük is a kiskacsáknak, disznóknak egész nyáron. A szárított csalánleveleket belső, a csalán gyökereit külsőleg alkalmazta. pl. a csalángyökérből főzött teában mosta a haját. Kilencven éves kora körül halt meg, derékig érő fekete hajjal. Korából adódóan a Mama a legjobb bizonyíték, hogy hatásos a méregtelenítés. Emlékeim szerint sohasem volt komoly beteg- igaz ötven éves kora felett állandó jelleggel halni készült.D - nádszál karcsúan, szálfaegyenesen osztogatta tanácsait az utolsó pillanatig.

Csalánfőzelék
Frissen szedett hajtásvég szárastól - ilyenkor még olyan zsenge, hogy nem kell leszedni a leveleket - később meg már nem lehet megenni. (természetesen a járműforgalomtól messze kell szedni), 3 gerezd fokhagyma, 1 kanál liszt, 1 zsemle, só, bors,1,5 dl tej,olaj.
A csalánt alaposan megmossuk, majd kevés vízben feltesszük főni. Mikor felforr, leszűrjük, hogy minél több vitamin maradjon a növényben. A főzővizet felfogtam, abban áztattam be a zsemlét, hisz ami kifőtt a csalánból azt felveszi a zsemle, valamint kell a főzelék hígításához is. A csalánt késsel apróra vágtam -lehet turmixolni, de én szeretem, ha rusztikus. Kevés olajon habosra hevítettem 1 kanál lisztet és beledobtam a felaprított fokhagymát, felöntöttem a tejjel, majd beleraktam a csalánt és a kinyomkodott zsemlét. Sóztam, és bőven borsoztam. A főzelék sűrűségét a félretett főzővízzel korrigáltam. A húsvéti maradékkal tálaltam.


Feketerigó fészek a tiszafa öblében.

2012. április 7., szombat

Húsvét 2012

Minden kedves Látogatónak Boldog, békés, örömteli Húsvéti Ünnepeket kívánok.