2013. szeptember 22., vasárnap

Kolbásszal töltött csirkemell zöldborsós rizzsel


Ma nem tudom mi volt velem, olyan voltam mint a turbóegér. Délelőtt rétest és kenyeret sütöttem a kukoricaszedés mellett, délután unokáztam kicsit, majd mikor elmentek, összedobtam egy gyors vacsorát, miközben megfodrászoltam és megfürdettem a kutyát. Nem kell a szívhez kapni, nem egyszerre történt - egymás után. Minden csak szervezés kérdése.

Kevés olajon megfuttattam a rizst, sóztam, majd felöntöttem a gyorsforralóból vízzel. Hagytam, hogy lohogjon kicsit, majd beledobtam a maroknyi borsót, takarékra vettem, lefedtem és hagytam, hogy tegye a dolgát.

A fél csirkemellet hosszában kettévágtam. Mindkettőre vágtam egy zsebet. Egy szál grillkolbászból kinyomtam a tölteléket, betöltöttem a csirke szeletekbe. A zsebes húsokat sóztam, borsoztam és beleforgattam lisztbe.

Egy serpenyőben olajat forrósítottam, a hús mindkét oldalát hirtelen átsütöttem, majd lefedtem  a serpenyőt és készre sütöttem. Nagyon finom, gyors vacsora lett.

2013. szeptember 18., szerda

Padlizsános penne



Ma sem kívántam húst vacsorára, így alkottam magamnak egy húspótló tésztaételt. Ebédről maradt egy adag cukkinis penne, már csak valami finomsággal kellett kiegészítenem, hogy valami egészen más jellegű ételt kapjak.
Mivel padlizsán is termett, így gyorsan lekaptam egy termetes darabot, egy méregerős paprikával együtt, és már alkothattam is a vacsorát.

A padlizsánt megmostam, vékony szeleteket vágtam belőle, megsóztam. Míg állt a sóban, addig felforrósítottam a serpenyőt,  kevés olivaolajat öntöttem bele és belefektettem a padlizsánszeleteket. Megpirítottam  2-3 perc alatt, míg a húsa puha, a héja pedig ropogós nem lett. Míg a padlizsán pirult,  felaprítottam a paprikát - az erét kivettem, mert olyan csipős volt, hogy még a kezemet is csípte.

A pennét megmelegítettem, belekevertem a csipős paprikát - legközelebb pirosat használok, látványosabb lesz - majd a felszeletelt padlizsánokkal körberaktam. Bazsalikom levelekkel koronáztam.
Nagyon finom, könnyű vacsora lett belőle

Cukkinis penne


Az ebéd alapötletét Jamie Oliver egyik epizódja adta, meg persze az, hogy az esőnek hála ismét vannak baby cukkinik a kertben. Igaza van Jamie-nek, valóban elkészült az ebédem 15 perc alatt.
A vizet felforraltam a gyorsforralóban és úgy öntöttem a lábasba, sót dobtam bele, majd a tésztát (2x 6 dkg), mivel 2 személyre szándékoztam főzni. Utólag kiderült, hogy kicsit elsokalltam.
Hozzávalók: 12 dkg penne tészta
2 db baby cukkkini, kb 8 cm/db
2 kisebb sonkahagyma
5 szelet bacon, felaprítva, 
kiskanálnyi szardellapaszta
tetszőleges zöldfűszer (bazsalikor, kakukkfű, petrezselyem)
olivaolaj

Kevés olajon megfuttatjuk a vékonyra szelt hagymát, hozzáadjuk a bacont és a szardellapasztát. Zsírjára pirítjuk, és hozzáadjuk a vékonyra felkarikázott cukinit, és  2 perc alatt megpároljuk. Rádobjuk a leszűrt tésztát, kicsit összerázzuk és zöldfűszerrel megszórva, extra szűz olivaolajjal díszítve tálaljuk.

Mindennapi kenyerem - a "tuti"

 Sokadszorra próbálkozom az igazán nekem való kenyér megalkotásával. Ha jól számoltam a bejegyzéseket, akkor ez a hetedik leírt változat. De azt hiszem ennél maradok. Az ízesítést persze változtatni fogom, de az alap marad. Nem mondhatnám, hogy gyors változat, de nagyon finom.Lágy lett, könnyű és roppanós héjú. Ízre is hasonlít gyerekkorom kemencében sütött kenyeréhez. A nagyobb hasonlóság érdekében szerzek be majd rozslisztet, mert most épp nem volt itthon.
Hozzávalók: egy maréknyi kovász (kényelmes módszer választottam, Vali barátnőmtől hoztam, aki rendszeresen süt kenyeret, méghozzá kemencében.
25 dkg sima liszt, 20 dkg teljes kiőrlésű liszt, 5 dkg kukoricaliszt, 2 kiskanál só, 4 dl víz(langyos), 3 kanál amarant, 3 kanál lenmag, 3 kanál zabpehely 1 kanálnyi goji bogyó.
Az utóbbi négy alkotórész megőröltem kedvenc masinámmal, aminek dicsőítését, és bemutatását már többször megigértem, de ami késik, az nem múlik.
Tegnap délután 5 óra körül kezdődött a kenyér készítés. A hozott kovászhoz öntöttem 2 dl langyos vizet, és fakanállal addig kevergettem, míg sikerült érdekes állagú nyúlos maszattá alakítanom, ami tejszerű folyadékban úszkál. Ehhez kevertem a 20 dkg simalisztet, majd letakartam egy konyharuhával.
Aznap már semmi tennivalóm nem volt a kenyérrel, de bevallom azért este 10 körül meglestem, gondolván, majd valami csoda történik a tálban, de a keverék csak álmosan gunnyasztott az edényben, rám sem bagózott.
Ma reggel hét órakor az volt az első dolgom, hogy megnézzem milyen is lett a kovász. No, elégedett lehettem, mert majd kimászott a dagasztótálból.
Ekkor hozzáadtam a 2 dl vizet és a 20 dkg teljes kiőrlésű lisztet, valamint a kukorica lisztet és a sót.
Ezután jöhettek az "extrák": 3 kanálnyi Amarant, 3 kanálnyi zabpehely,  3 kanálnyi lenmag, 1 kanálnyi goji bogyó.

Kis kézi robotmasinámmal alaposan kidolgoztam, legalább 5 percig. Majd hagytam 5 órát kelni. Hatalmasra nőtt, ami már reményt keltett bennem, hogy szép levegős, könnyű kenyerem lesz .
Alaposan belisztezett deszkán átgyúrtam és megformáztam. Kiolajozott formában még  két órát kelesztettem, míg túl nem nőtte a forma peremét. 220 fokra előmelegített sütőben
( aminek az aljában párolgott egy lábas víz ) sütöttem 20 percig, majd visszavettem a hőfokot 170 fokra, és még  40 percig folytattam a sütést.
Ekkor tűpróbával ellenőritem, hogy átsült-e a közepe, majd kiborítottam a formából és a rácsra visszatéve 5 percet sütöttem, hogy ropogós legyen a héja. 

Nagyon elégedett voltam az eredménnyel. Fényes kérgű, pikkelyesre repedezett , állagra elvárásaimnak megfelelő "mindennapit" sikerült alkotnom.